Изложба “Проекти на банкноти” на студенти от НХА

НХА представя изложба „Студентски проекти БАНКНОТИ“ в Художествена галерия Добрич.

14 март – 5 април 2024

Откриване – 14 март (четвъртък), 17:30 часа

Художествена галерия Добрич, ул. „България“ № 14

Учебни проекти на студенти от специалност „Плакат и визуална комуникация“ със специалното участие на график дизайнера Димитър Трайчев.

Националната художествена академия с подкрепата на УниКредит Булбанк представят в Художествената галерия в Добрич изложба студентски проекти на банкноти, създадени през периода 2012 – 2023 г. като учебни задачи по дисциплината „Визуална комуникация“ към специалност „Плакат и визуална комуникация“. Куратори на изложбата са преподавателите доц. д-р Стоян Дечев и доц. д-р Ненко Атанасов. 

Участват студентите: Лилия Миланова, Росèна Тодорова, Жаклина Симова, Иван Кашлаков, Любослав Боянов, Катя Иванова, Наталия Йосифова, Георги Георгиев – Аршата, Ангелина Конзова, Стèфани Копаранова, Мирослав Живков — Джингиби, Моника Радева, Даниела Драганова, Евтим Войнов, Таня Баева-Барантиева, Теодора Коцева, Весела Цекова, Здравко Сираков, Михаела Караджова, Мария Александрова, Силви Попова, Габриел Петров, Плàмена Попова, Àнгела Айтовска, Валентин В. Щинков, Стèфани Неделчева, Карина Талпова, Стефан Коцевски, Петрòния Апостолова, Никол Добрева, Теа Антонова, Радина Симеонова, Мария Меретева-Илиева, Тедислава Симеонова, Марù Кенов, Сеферина Стамати, Елина Джанаварова, Константин Арабаджиев, Габриела Терзиева, Нина Слагàло, Йоана Иванова, Яна Попова, Никол Стойкова, Албена Цветкова, Аксения Аврамова, Ана Ристоска, Елена Генчева, Анна-Мария Адамова.

За повечето хора по света банкнотите са късове, цветно отпечатани на различни субстрати, които се приемат за пари, защото онова, което заместват, е стойностно. Приемат се и за средство за разплащане, средство за натрупване, средство за по-добър стандарт на живот, или дори за подхранване на човешкото самочувствие. Малцина обаче са тези, които се замислят какво символизират и каква информация носят банкнотите, с които ежедневно си служат и които многократно преминават през ръцете им. 

На лицевата страна на повечето банкноти е отпечатан портрет на историческа личност. Тези личности в повечето случаи са хора на науката, изкуството, литературата, или от много други сфери на човешката дейност. Всички те са дали своя принос в развитието на човечеството, имат уникални научни постижения, написали са книги, повести, стихотворения, композирали са музика, рисували са картини, преди хилядолетия са изваяли с ръцете си прекрасни скулптури, които пълнят световната културна съкровищница. Не са малко и банкнотите, които носят портрети на мореплаватели, извършили велики географски открития, на гениални пълководци, извоювали в битки независимостта на своята държава, или на родолюбци, дали кръвта си в името на достойни каузи.

Банкнотите – това са визитните картички на всяка държава или съюз от държави, които ги емитират. Те са и миниатюрни произведения на изкуството, които държим в портмонетата и джобовете си. Освен това са изключителен източник на информация. Достатъчно е човек да погледне една банкнота и ще узнае какво е или е било политическото устройство на държавата: дали е конституционна монархия, президентска или демократична република, или тоталитарна държава с диктаторско управление, дали се спазват законите или властва сатрап със своята хунта. Само от една банкнота може да се получи информация за биоразнообразието – флората и фауната – в една държава, за нейните природни богатства и географския релеф. А ако се задълбочим малко повече в историята, от банкнотите на една държава може да се направят изводи и за моралното и психичното здраве на нацията в отделните исторически моменти, особено при тежки загуби във военни конфликти. Някои банкноти пък ни „разказват“ любовните истории на незабравими исторически личности.

Банкнотите са исторически романи, стига човек да иска да ги прочете. 

Преди да се „случи“ обаче една отделна банкнота или цяла емисия, тя първо е художествен проект, като показаните в настоящата изложба, излязъл изпод ръцете и душата на художника график. /КОСТАДИН ХРИСТОВ/

 Една обикновена бележка (nota), написана върху маса (banca), е станала изкуство, наречено бонистика или нотафилия. Това е фокусът на настоящата изложба, която представя проекти на банкноти. Те са проектирани като учебна задача от студенти в бакалавърската програма на Катедра „Плакат и визуална комуникация“ в НХА – София. Предвид изключителната сложност на задачата проектите съдържат най-основните технически изисквания, функционални параметри и графични стандарти за съвременната банкнота. Следвайки разбирането, че всеки креативен процес трябва да започва с полет на творческата фантазия, а не да следва технико-технологичните ограничения, на студентите е дадена свобода за избор на сюжет и неговата графична интерпретация. Не са изключени както добрите традиции, така и екстравагантните хрумвания. Това е привилегията, която е свързана с модерното схващане за методиката в художественото образование и която култивира авангардната роля на творческото въображение в социалната практика, предизвикващо развитието на медиите, необходими за неговата реализация. /доц. д-р СТОЯН Д. ДЕЧЕВ/

 Откакто съществуват, парите са символ. Символ на сила, власт, превъзходство, величие, стремеж, богатство, лукс, успех, просперитет, уважение, достойнство, чест, морал, дарителство, патриотизъм, държавна независимост, суверенитет…

Но парите са и олицетворение на падение, предателство, низост, бездуховност, братоубийство, обезумяване, алчност, бедност, провал, скъперничество, лихварство, спекула, подкупност, беззаконие, корупция…

За тях човечеството е измислило хиляди крилати фрази и афоризми, посветени са им множество гениални слова от императори, владетели, политици, мислители, философи, банкери, финансисти, икономисти, творци, звезди от шоубизнеса, обикновени зевзеци…

Всяка нация носи в народопсихологията си безброй легенди, поговорки и идиоми, свързани с паричните знаци и взаимовръзката на индивида с тях. Проникнали са в общуването на човека – от фолклора до жаргона, оприличавани са и наричани на хора, животни, метали, цветове, същества, явления, стихии… На тях са посветени литературни, музикални, филмови и художествени произведения…

Светът възприема парите в целия диапазон – от „Осанна“ до „Разпни го“… Без значение дали са под формата на метални монети, хартиени банкноти или невеществени банкови сметки. Измисля нови „фантастични“ валути и ги внедрява във футуристичното ни ежедневие… Човешката цивилизация отдавна е осъзнала, че не може да съществува без тях.

Но само една незначителна част от този прогрес обръща внимание на красотата им – на това какво и как е изсечено върху монетата, или по какъв начин е нарисувана и отпечатана банкнотата. От толкова много вторачване в числата често забравяме да погледнем и към другите изобразени символи върху тях – бележити личности, паметници, събития, подвизи и знаци на гордост… Именно това е същността на тази колекция от студентски проекти на банкноти, създадени от възпитаниците на специалност „Плакат и визуална комуникация“ в НХА. Без претенции за достоверност и приложимост изложбата представя творческата свобода на младите художници и техния дързък и „безгрижен“ артистичен прочит на това „недостъпно“ изкуство. Затова нека и ние се полюбуваме чистосърдечно на техните величествени „шарени хартийки“ и да си дадем сметка, че наистина красотата ще спаси света, независимо че той се върти заради парите. /доц. д-р НЕНКО АТАНАСОВ/

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Ние използваме бисквитки, за да гарантираме, че Ви предоставяме най-доброто изживяване на нашия уебсайт.
Ако продължите да използвате този сайт, ще приемем, че приемате политиката за поверителност!

Enable Notifications OK No thanks